nissan předal elektromobily leaf skupině čez | Trendy | autoweek.cz

Nissan předal elektromobily Leaf skupině ČEZ

Nissan předal elektromobily Leaf skupině ČEZ

29.11.2013 | | Trendy

Včera převzali zástupci Skupiny ČEZ k užívání první dva vozy Nissan Leaf. Skupina ČEZ využije vozy v rámci projektu Elektromobilita ČEZ. Zároveň obě společnosti usilují o aktivní podporu rozvoje elektromobility v České republice. 

Předání proběhlo u rychlodobíjecí stanice elektromobilů v centrále Skupiny ČEZ za přítomnosti Pavla Cyraniho, ředitele divize strategie Skupiny ČEZ a Zdeňka Fořta, Country managera společnosti Nissan pro Českou republiku. 

„Dnešní předání dvou vozů Nissan Leaf předchází další spolupráci, o které v současnosti probíhají jednání. Naší snahou je, aby se elektromobilita v České republice v následujících letech aktivně rozvíjela, a proto se společností Nissan hovoříme kromě jiného také o společných plánech v oblasti rozvoje nezbytné dobíjecí infrastruktury," naznačuje budoucí plány spolupráce Pavel Cyrani, ředitel divize strategie energetické společnosti ČEZ.

Dva nové elektromobily Nissan Leaf využije Skupina ČEZ v rámci projektu Elektromobilita ČEZ, při kterém získá další poznatky o chování elektromobilů v každodenním životě. Ty následně využije pro účely rozvoje a výstavby sítě dobíjecích stanic v České republice. Pro automobilku Nissan se jedná již o druhou generaci vozu Leaf. Ta uživatelům nabízí delší dojezd (199 km), vyšší úsporu energie a především výrazně nižší cenu pro koncového zákazníka.

„Nissan Leaf je první sériově vyráběný 100% elektromobil na světě, který je díky své komfortní i bezpečnostní výbavě plně srovnatelný s automobily na tradiční paliva a jehož celosvětové prodeje se blíží hranici 100 tisíc kusů. Jsme rádi, že Skupina ČEZ zařazuje Leaf mezi své standardní pracovní a firemní vozy. Rozvoj elektromobility v České republice je také pro nás jednou z priorit a proto si vzájemné spolupráce velmi vážíme, " přibližuje strategii společnosti Nissan Zdeněk Fořt, Country manager společnosti Nissan v ČR.  

Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita již v roce 2010 jako součást strategické iniciativy FUTUR/E/MOTION. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu a postupně nabídne infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty. Z pohledu energetiky je současně důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.

Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice více než 30 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či městských částí. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Trutnově, Hradci Králové a ve Vrchlabí. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců.

V rámci pilotního projektu je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR.

Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Těmi jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Vrchlabí, Pardubice, či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald's, Kaufland, Tesco nebo automobilky jako Škoda Auto, Peugeot, Mercedes-Benz či Opel. Kompletní seznam partnerů je k nahlédnutí na www.elektromobilita.cz.