gerlach v prvním tendru | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Gerlach v prvním tendru

Gerlach v prvním tendru

20.07.2018 | Rybecký Vladimír | Doprava

Taktické obranné vozidlo 4x4 Gerlach společnosti Zetor Engineering Slovakia vstoupilo do prvního tendru. Testy splňují očekávání.
Nové taktické obranné vozidlo 4x4 Gerlach z dílny společnosti Zetor Engineering Slovakia je mezi osmi uchazeči v tendru slovenské armády. Projekt nabízí novou úroveň obrany, modularity, mobility a komfortu pro nejrůznější typy nasazení. Společnost dnes vozidlo představila v oficiálním videu.
 
Návrh nového vojenského vozidla pochází z dílny Zetor Engineering Slovakia, jež je součástí skupiny HTC Investments. S novým vozidlem se aktuálně uchází o tendr slovenské armády na více než čtyři sta víceúčelových vozidel 4x4. Testování osmi kandidátů, včetně vozidla Gerlach, probíhá ve VTSÚ Záhorie.
 
Společnost svůj projekt představila i prostřednictvím oficiálního videa. Informace o vozidle v něm doplňují reálné záběry z testování. Na terénním okruhu se při něm ověřovalo, zda Gerlach dostojí teoretickým předpokladům. Při testování se ověřovala rychlost a vlastnosti vozidla při pohybu terénem a další parametry, jako například schopnost překonávat vertikální i horizontální překážky (v tomto případě šlo o zákop o šířce 1 m a schod o výšce 0,5 m) či stoupavost vozidla. I v tomto ohledu Gerlach splnil očekávání konstruktérů.
 
Projekt, který cílí nejen na slovenský trh, ale i do dalších zemí, jež budou v nejbližších letech realizovat nákup obdobné bojové techniky, je připravený i na vysokou volitelnou balistickou a protiminovou ochranou až na STANAG 4569 volume 3 proti improvizovaným výbušným zařízením. Kabina je dimenzovaná tak, aby se do ní pohodlně vešlo až šest členů posádky včetně osobní výstroje a výzbroje. Prostor pro náklad pojme až 1500 kg zátěže, v případě potřeby i další posádku. 
 
Potenciální zákazníci mají možnost jak konfigurace prostoru pro posádku na 2+2, 2+3, 2+4 členy nebo samotné využití vozidla. Rodina vozidel Gerlach již nyní počítá s variantami pick-up, ambulantní vozidlo, RCWS (vozidlo s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí), vozidlo s manuálně ovládanou zbraňovou stanicí a také HWS (Heavy Weapon Station). V případě zájmu je možná také varianta RDV, tedy vozidlo rychlého nasazení.