name | autoweek.cz

Další krok pro Škodu v Rusku

Další krok pro Škodu v Rusku

20.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Rusko je třetím největším trhem značky Škoda. Pro další růst Škoda v Rusku potřebuje další výrobní kapacity. Proto začíná s výrobou v Nižním Novgorodu. Tam se vedle vozů GAZ už začal montovat i Yeti.

V souvislosti s globální Růstovou strategií 2018 Škoda potřebuje i v Rusku další výrobní kapacity. Vedle výroby v ruském závodě v Kaluze Škoda rozjíždí výrobu dalších modelů v partnerské ruské automobilce GAZ v Nižním Novgorodu.

GAZ je absolutní jedničkou ruského trhu s užitkovými vozy s nadpolovičním podílem. V roce 2011 zvýšil prodej o 26 % na 102 700 lehkých užitkových vozidel. K tomu navíc dodal 16 700 náklaďáků střední hmotnosti, 11 731 těžkých vozů Ural, 13 198 mikrobusů a 2569 autobusů.

Už v roce 2011 v Rusku rostla poptávka po vozech Škoda nadprůměrně - o více než 60 %. Celkově si vůz značky Škoda v loňském roce v Ruské federaci zakoupilo 74 074 zákazníků. Přibližně polovina z nich volila vozy z domácí produkce, tj. modely Octavia a Fabia. Ty se vyrábějí v Kaluze. K těm se v posledním čtvrtletí roku přidalo i SUV Yeti, které sjíždí z pásu v partnerském závodu GAZ v Nižním Novgorodu.

Rusko se v lednu 2012 s prodejem 146 300 vozů s meziročním růstem prodeje o 20 % stalo třetím největším trhem s osobními vozy v Evropě po Německu a Francii. V lednu automobilce Škoda v Rusku vzrostl prodej v porovnání s lednem 2011 o 42 % na 4752 vozů, tedy dvojnásobně rychleji než celkový trh. Nejvíc se prodalo modelu Octavia (2775 vozů, tedy o 27 % více než před rokem), následovala Fabia (1163 vozů, +35 %). Místní výroba pomohla více než ztrojnásobit prodej modelu Yeti na 538 vozů.

Cílem Škody pro rok 2012 je podle prodejního ředitele společnosti Škoda Auto Russia Igora Karetkina prodat v Rusku přes 90 000 vozů, tedy o 20 % více než v předchozím roce.

"V Ruské federaci vidíme pro značku Škoda velký potenciál růstu. Proto na tomto klíčovém trhu potřebujeme další výrobní kapacity. Pro naši Růstovou strategii 2018 má Ruská federace mimořádný význam. Rusko je už dnes našim třetím největším trhem. Naše plány jsou ambiciózní. Úspěchy u ruských zákazníků potvrzují, že nabízíme správné produkty," řekl při příležitosti slavnostního otevření nového tréninkového centra v ruské partnerské automobilce GAZ předseda představenstva společnosti Škoda Prof. Dr. h. c. Winfried Vahland.

Smlouva se společností GAZ o výrobě vozů značek Škoda a Volkswagen v Nižním Novgorodu předpokládá celkový objem až 110 000 vozů. Společně s výrobou v Kaluze vzroste lokální kapacita až na 350 000 automobilů ročně. Prodej vozů v Rusku zajišťuje 120 prodejců značky Škoda, jejichž počet se má v příštích letech ještě zdvojnásobit. V závodě automobilky GAZ v Nižním Novgorodu se ve spolupráci s ruským partnerem pro ruský trh vyrábí mimo jiné i model Škoda Yeti. Jeho montáž začala v říjnu 2011.

GAZ je pro značku Škoda stabilním partnerem disponujícím potřebným zázemím i kvalifikovanými zaměstnanci. "Základem úspěchu našich automobilů je celosvětově jednotná kvalita. Proto je ve všech našich závodech mimořádně důležité vzdělávání a proškolování našich zaměstnanců. Tréninkové centrum v závodě GAZ v Nižním Novgorodu vytváří i zde nejlepší předpoklady pro důsledné řízení kvality," řekl Vahland.