name | autoweek.cz

Jeep Avenger 4xe - netradiční hybrid 4x4

Jeep Avenger 4xe - netradiční hybrid 4x4

04.03.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Jeep konečně připravuje k uvedení na trh novou verzi svého nejmenšího SUV s pohonem všech kol. Jeep Avenger 4xe bude hybridní s pohonem 4x4 velmi specifického druhu.

Na autosalonu v Paříži v roce 2022 Jeep jako koncept představil Avenger 4x4 a současně ohlásil přípravu jeho sériové výroby. Trvalo to déle než se čekalo, ale konečně se blíží produkční verze a Jeep odhaluje první technické detaily.

 

Jeep Avenger 4xe bude kombinovat zážehový motor 1,2 l PureTech o výkonu 100 kW (136 k) se dvěma elektromotory o výkonu 21 kW. Zážehový motor a přední z elektromotorů pohánějí přes šestistupňovou dvouspojkovou převodovku e-DCS6 kola přední nápravy jako u všech nových 48 V mild-hybridních verzí malých a kompaktních modelů Stellantisu. Druhý elektromotor pohání kola zadní nápravy. Tento 48 V e-Hybrid systém proto umožňuje využívat pohon všech kol jako u větších modelů Stellantisu, ale s mnohem nižším elektrickým výkonem a bez potřeby velkého akumulátoru i nabíjení ze zásuvky. Jeep zatím kapacitu akumulátoru nespecifikoval. Nový 48 V mild hybridní systém umožňuje i plně elektrickou jízdu v nízké rychlosti, ale zatím nevíme na jakou vzdálenost. Jeep uvádí, že Avenger 4xe si díky systému Power Looping trvale zachová schopnost pohonu všech kol i v případě nízkého stavu nabití akumulátoru. Díky využití elektrifikace slibuje Avenger 4xe mimořádné záběrové schopnosti trakce při jízdě v terénu.

 

Elektrifikovaný pohon všech kol vyjadřuje záměr značky Jeep poskytovat udržitelný zážitek z jízdy 4x4 a přitom zůstat dostupný evropským zákazníkům. „Nový Jeep Avenger 4xe představuje pro značku milník. Kombinuje kompaktní rozměry a všestrannost s přednostmi pohonu všech kol. Nový Avenger 4xe doplňuje nabídku značky SUV 4x4 ve všech segmentech,“ říká šéf Jeep Europe Eric Laforge.

 

Avenger je tak univerzální vůz umožňující různé možnosti volby pohonného ústrojí od elektrického přes mild hybridní až po jen spalovací motor, automatickou i přímo řazenou převodovkou a mezi pohonem předních nebo všech kol.

 

Očekává se, že příjem objednávek na Jeep Avenger 4xe bude otevřen koncem roku 2024.