name | autoweek.cz

Místo Plzně USA

Místo Plzně USA

08.03.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Jak informuje agentura Reuters, Volkswagen v očekávání získání dotace v rámci programu IRA pozastavuje rozhodnutí o továrně na akumulátory ve východní Evropě.

Volkswagen pozastavuje plány na výstavbu závodu na výrobu akumulátorů ve východní Evropě, protože upřednostňuje výstavbu závodu v Severní Americe. Tam očekává dotace ve výši 9-10 miliard eur (10,54 miliardy USD) z programu snižování inflace IRA vyhlášeného presidentem Bidenem.

 

Volkswagen čeká na reakci Evropy na americký balíček zákonů o snížení inflace ve výši 369 miliard dolarů, než bude pokračovat ve svých plánech v EU. Uvedl to deník Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s touto záležitostí.

 

Člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall minulý týden na sociální síti LinkedIn napsal: „Evropa riskuje, že kvůli atraktivním podmínkám, které nabízí IRA, prohraje závod o miliardy investic, o nichž se bude rozhodovat v příštích měsících a letech.“

 

Rozhodnutí Volkswagenu tak potvrzuje obavy vyjádřené organizací Transport & Environment, že investice do výroby akumulátorů budou z EU přesměrovány do USA a Evropa nebude schopna splnit své cíle v rozvoji elektromobility do roku 2030. Její analýza zařadila továrnu VW ve východní Evropě do kategorie „mírně ohrožené“.

 

Volkswagen v březnu 2021 uvedl, že v Evropě postaví šest tzv. gigatováren. Už bylo rozhodnuto o investicích v Německu, Švédsku a Španělsku. O jednu z dalších, která má být otevřena v roce 2027, se ucházejí Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika.