name | autoweek.cz

Nová podoba elektromobility: Renault Scenic

Nová podoba elektromobility: Renault Scenic

17.04.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Rodinný automobil ve formě crossoveru Renault Scenic E-Tech 100% elektrický umožňuje dojezd až 625 km, tedy na úrovni mnohých podobných vozů se zážehovými motory.

Renault na český trh uvádí kompaktní plně elektricky poháněný kompaktní rodinný model Scenic E-Tech 100% elektrický ve formě crossoveru. Na český trh přichází jen ve vrcholné verzi Long range s akumulátorem o kapacitě 87 kW umožňujícím dojezd WLTP až 625 km.

 

Renault pokračuje v programu elektrifikace své modelové nabídky zahájeném v roce 2012 modelem Zoe, jehož se prodalo přes půl milionu. Na vyšší fázi tento program v roce 2021 povýšil model Megane E-Tech 100% elektrický a nyní jej opět dál posouvá Scenic E-Tech 100% elektrický. Ten současně navazuje na revoluční proměnu rodinných automobilů zahájenou první generací modelu Scénic v roce 1997 a stejně jako ten i získal ocenění Evropské Auto roku.

 

Nová platforma

Pro další rozvoj elektrifikace a softwaru Renault vytvořil samostatnou divizi Ampére s vlastním týmem vývojářů. Jako první model od Ampére přichází Scenic E-Tech 100% elektrický postavený na speciální elektrické platformě AmpR Medium (původně CMF-EV) umožňující mimořádné využití obestavěné plochy se zcela rovnou podlahou v interiéru.

 

Vnější rozměry odpovídají konvenčnímu motorizovanému předchůdci. Při délce 447 cm a rozvoru náprav 228 cm má průměr zatáčení jen 10,9 m. Objem zavazadlového prostoru je 545 l, po sklopení opěradel zadních sedadel až 1670 l, přičemž pod podlahou je další prostor pro uložení dvou kabelů pro nabíjení.

 

Jde o první elektromobil od Renaultu, který byl kompletně navržen v souladu s novým designovým jazykem značky uvedeným šéfdesignérem Gillesem Vidalem. Významnou roli přitom hraje i aerodynamika s významnými prvky na karoserii a dokonce i s řešením kol, která výraznou měrou napomáhá k prodloužení dojezdu. K tomu napomáhají i speciálně pro tento vůz navržené pneumatiky Michelin, údajně prodlužující dojezd až o 50 km.

 

Vysoce účinný elektromotor

Li-Ion akumulátor typu NMC (nikl-mangan-kobalt) má využitelnou kapacitu 87 kWh a umožňuje dojezd až 625 km. Pracuje s napětím 400 V a má hmotnost 515 kg. Při dobíjení stejnosměrným proudem lze používat výkon až 150 kW. Prodloužení dojezdu zajišťuje čtyřstupňová rekuperace (tři stupně + plachtění) ovládaná páčkami pod volantem.

 

Trakční elektromotor poskytuje největší výkon 160 kW (220 k) a točivý moment 300 N.m. Synchronní motor EV87 vlastní konstrukce Renault má mimořádný poměr výkon/rozměry a vyniká účinností 91 %. Vyrábí se  bez potřeby vzácných nerostů aby nebyl závislý na dovozu surovin.

 

Ku pomoci jsou služby Google

Multimediální systém OpenR link na bázi operačního systému Android 12 integruje víc než 50 aplikací Google včetně Google Maps s optimalizací pro elektromobily. Widget dojezdu například poskytuje informaci nejen o aktuálním dojezdu, ale i dojezd při jízdě ve městě a při jízdě po dálnici.

 

Úplnou novinkou je panoramatická skleněná střecha Solarbay, jejíž zatemnění lze elektronicky změnit do čtyř poloh včetně rozdělení mezi přední a zadní část.

 

Scenic E-Tech 100% elektrický je vybaven víc než 30 systémy asistence řidiče ADAS včetně asistované jízdy Active Driver Assist. Po dvojím stisknutí tlačítka Safety shield pod volantem přejdou systémy ADAS do individuálního nastavení řidičem (v souladu s předpisy se ale při každém nastartování vše vrátí do firemního nastavení).

 

Důraz na výrobu v EU

Vůz se vyrábí v Douai a motory v Cléonu v rámci regionu ElectriCity, který je součástí Ampére, přičemž 54 % dílů se vyrábí francouzskými dodavateli a 85 dílů je z Evropy.

 

Akumulátor je od LG Chem z polského závodu nedaleko Wroclawi. Každý ze 12 modulů akumulátoru lze samostatně opravovat nebo vyměnit. To zajistí autorizované servisy v jednom ze 20 evropských center (pro Českou republiku je v polském Zabrze). Akumulátor je vybaven přístupem pro hasiče, jímž lze v případě požáru akumulátor během několika minut zaplavit.

 

První zákazníci by si vůz měli odvézt v červnu. Cenová nabídka začíná na 1 085 000 Kč.