name | autoweek.cz

Projekt Ženy auta půjčují

Projekt Ženy auta půjčují

20.07.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Ženy auta půjčují je název iniciativy, která chce vyvracet stereotypy o řidičkách a pomoci usnadnit mobilitu samoživitelkám.
Přestože zhruba každý druhý člověk za volantem je žena, stále se potkáváme se stereotypy ohledně jejich řidičského umu. Projekt Ženy auta půjčují se snaží zmapovat a narušit mýty o ženách a automobilech a zpřístupnit mobilitu znevýhodněným skupinám. Data HoppyGo dokazují, že ženy jsou bezpečnějšími řidičkami než muži. Vyplývá to ze statistik sesbíraných o zápůjčkách v celkové délce téměř 200 000 dní.
 
Iniciátorka projektu Radka Jenka Šubířová a Robin Švaříček ze společnosti HoppyGo, která nabízí dostupnou, flexibilní a udržitelnou mobilitu, představili výsledky nejnovějšího průzkumu k tématu žen za volantem. Ten posloužil také jako jeden ze základů pro start CSR projektu Ženy auta půjčují, na němž se podílí mimo jiné dárcovská online platforma Znesnáze21, která otevřela sbírku na pohonné hmoty pro výjezdy znevýhodněných skupin, a Nadace Kooperativy, která poskytla dar 100 000 Kč na pojištění a podporu mobility znevýhodněných skupin.
 
Díky iniciativě Ženy auta půjčují se budou moci ženy v tíživé situaci přes platformu Znesnáze21 dostat k zapůjčení vozu, který bude plně pojištěný, s plnou nádrží a zcela zdarma. To zajistí platforma HoppyGo, která se zaměřuje na komunitní sdílení vozidel. Současně HoppyGo vyzývá české ženy - řidičky aby sdílely svá, leckdy ne plně využitá, auta a pomohly tak dalším ženám, které to skutečně potřebují. Za každé takové auto přidá HoppyGo 1000 Kč na zapůjčení vozů pro znevýhodněné skupiny zdarma.
 
Průzkum HoppyGo ukázal, že pro ženy je využívání automobilové dopravy stejně důležité jako pro muže. Také automobil vlastní stejné procento žen i mužů. Neznamená to ale, že stejné množství žen a mužů aktivně řídí. Exkluzivní průzkum veřejného mínění společnosti HoppyGo např. ukazuje, že více než dvě třetiny Češek vlastní řidičské oprávnění skupiny B. Téměř čtvrtina žen má řidičský průkaz, ale aktivně neřídí, u mužů je toto číslo pouze 7 %.
 
Nejistota za volantem, resp. strach či respekt z řízení je spolu s nedostatkem peněžních prostředků hlavním důvodem, proč ženy nemají řidičské oprávnění nebo jej nevyužívají. Dokazují to i data experta iniciativy Vize 0 Romana Budského. Téměř třetina žen, které nemají řidičské oprávnění, uvedla, že neřídí kvůli strachu. Co se pak týče těch žen, které automobil nevlastní, případně řidičský průkaz aktivně nevyužívají, automobil dle vlastního tvrzení nepotřebuje jen zhruba polovina z nich, jak vychází z aktuálního průzkumu agentury IPSOS.
 
Pohyb pěšky nebo využívání služeb městské hromadné dopravy jsou také důvody, proč obzvláště ženy ve městech nevidí potřebu jezdit autem. I to ale skýtá úskalí, protože podle každé druhé oslovené ženy je v MHD na místě ostražitost, obzvlášť v noci. U jízdy automobilem tato obava ale neplatí a snadno dostupné carsharingové služby jsou alternativou, která může v konečném důsledku snížit obavy žen z městské mobility.
 
HoppyGo jsou auta od lidí pro lidi. Pomocí aplikace spojuje majitele aut se zájemci o pronájem vozu. Využívají se tak ta auta, která by jinak stála na parkovišti. Lidé si zde mohou půjčit nejrůznější typy vozidel pro všechny příležitosti - ať už je to stěhování, víkendový výlet nebo třeba rande. K dispozici je přes 2500 vozů různých kategorií a značek. Všechna auta jsou vždy pojištěna. Majitelé vozů, kteří automobily nabízejí, si zase zajistí vedlejší příjem a pokrytí nákladů na provoz.