name | autoweek.cz

Renault Austral přichází do prodeje

Renault Austral přichází do prodeje

25.01.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Kompaktní SUV Renault Austral, vítězný vůz ankety AutoBest - Best Buy Car of Europe 2023, přichází v ČR do prodeje, a to nejprve ve verzích mild-hybrid s motorem 1,3 l turbo.

Renault uvádí na trh zcela nový model s novým jménem, aby se zdůraznilo jeho oproštění od minulosti – není zde žádná návaznost na předchozí kompaktní SUV Kadjar. Aktuální design značky Renault ztvárňují nový znak v rozšířené masce na přídi, adaptivní světlomety LED Vision a zadní LED světla s 3D efektem.

 

Renault Austral má délku 451 cm při rozvoru náprav 267 cm. Byl vytvořen s využitím nové vysoce modulární alianční platformy CMF-CD, která poskytuje dostatek prostoru a bude použita i pro větší modely značky. Přináší také novou specifikaci zadní víceprvkové nápravy. Promyšlená koncepce interiéru vyniká standardně dodávanými zadními dělenými sedadly umožňujícími podélně je nezávisle na sobě posouvat o 16 cm, podle toho, zda je potřeba větší prostor pro nohy cestujících nebo objem zavazadlového prostoru – ten je v závislosti na poloze 487 až 575 l.

 

Mild-hybridy a plně hybridní pohon

Pro Austral jsou připraveny tři zážehové motory s hybridní technologií. Na českém trhu ale budou k dispozici jen mild hybridní verze s 12 V sítí a plně hybridní. Mild-hybridní verze s technologií 48 V nebude v nabídce.

 

Zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,3 l se 12 V akumulátorem a startér/generátorem, podporujícím spalovací motor při rozjezdu a akceleraci, je připraven ve dvou variantách. Základní Mild Hybrid 140 má výkon 103 kW (130 k), točivý moment 260 N.m a je spojena s šestirychlostní přímo řazenou převodovkou. Verze Mild Hybrid 160 Automatic se 116 kW (158 k) a 270 N.m je vybavena novou automatickou převodovkou CVT nahrazující dosavadní dvouspojkovou.

 

Vrcholná varianta E-Tech Full Hybrid 200 s plně hybridní technologií nejnovější generace, kombinující zcela nový tříválec 1,2 l se 400 V sítí a poskytující největší systémový výkone147 kW (200 k), bude představena samostatně na přelomu jara a léta. Pro tuto verzi je připraveno i dynamické řízení všech kol 4Control třetí generace.

 

Průlomový komunikační systém

V interiéru najdeme digitální přístrojový panel tvořený displejem 12,3“ doplněný novým přehledným head-up displejem s projekcí údajů souvisejících s jízdou na čelní sklo namísto dosud používané malé skleněné destičky. Dotykový displej 12“ na středové konzoli zpřístupňuje multimediální a informační systém OpenR od Renaultu, ale pod ním zůstaly zachovány ruční ovladače základních funkcí.

 

Průlomové je využití služeb Google Automotive Services, tedy Google Maps, Google Assistance a Google Play s mnoha aplikacemi včetně těch, které byly vyvinuty exkluzivně pro Renault. Tento systém, který nemá v současné době v automobilovém průmyslu obdobu, získal ocenění SmartBest 2023. Renault je navíc také první značkou, která do svého multimediálního systému integrovala i informační aplikaci Waze. Vzhledem k tomu, že ta je vázána na síť Orange, je pro její využití v ČR nutné přidat internetové připojení, např. prostřednictvím mobilního telefonu.

 

Mimořádně bohatá základní výbava

Mimořádně vysoká úroveň standardní výbavy už v základní verzi je zárukou uchování vysoké zůstatkové hodnoty. Základní cena za verzi Techno mild hybrid 140 je 770 000 Kč. Součástí této výbavy jsou mj. adaptivní LED světlomety, přední a zadní parkovací senzory, zadní kamera, dvouzónová klimatizace, systém multi-sense, přístrojový panel s 12,3“ displejem, multimediální systém openR s displejem 12“ a službami Google, audio Arkamys s 8 reproduktory a kola 19“ z lehkých slitin.

 

Vrchol nabídky představuje Iconic Esprit Alpine s mnoha designovými doplňky, ale také s aktivním asistentem pro jízdu na dálnici a v kolonách, tzn. Autonomním řízením úrovně 2 zvládajícím i jízdu po okresních silnicích bez vyznačené krajnice.

 

Prodejci Renaultu už přijímají objednávky na mild-hybridní verze, přičemž první vozy budou u prodejců v březnu. Objednávky na E-Tech Full Hybrid 200 se budou přijímat od května, kdy bude zveřejněn i ceník, přičemž a první vozy dorazí v říjnu.

 

Austral se vyrábí v Palencii, kde Renault hodně investoval do možnosti instalace systémů ADAS. Mezinárodní porota AutoBest tomuto vozu udělila ocenění AutoBest - Best Buy Car of Europe 2023.