name | autoweek.cz

Renault plánuje nové Twingo Electric

Renault plánuje nové Twingo Electric

15.11.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Jako reakci Renaultu na nízkonákladová elektrická vozidla od evropských konkurentů a nově příchozích z Číny generální ředitel Luca de Meo představil Twingo nové generace, plně elektrické městské auto vyráběné v Evropě za cenu necelých 20 000 eur.

Generální ředitel Renaultu Luca de Meo při představení společnosti Ampere investorům oznámil, že Twingo nové generace s elektrickým pohonem uvede na trh v roce 2026. „Toto je stříbrná kulka pro udržitelnou městskou mobilitu,“ řekl de Meo s tím, že vůz bude vyvinut za rekordní dva roky, aby odpovídal rychlosti čínských výrobců automobilů.

 

Generální ředitel Luca de Meo popsal nové Twingo jako elektromobil vhodný pro použití ve městech: „Nové Twingo je odpověď na spoustu problémů, výzev a paradoxů, které musíme zvládnout, včetně ziskovosti miniaut, geopolitických otázek o Číně, udržitelnosti a logistických problémů. Museli jsme si položit otázku, jak zaútočit na segment A a hodně jsme diskutovali o získávání základu z Číny. Twingo je evropský keicar. Je to velmi inteligentní koncept, protože nemá smysl používat 2,5tunové auto k přesunu jediného člověka ve městě. Musíme se vrátit k menším vozům. Místo toho, abych o tom mluvil, předkládám řešení, které je proveditelné. Twingo mi jako ikonický produkt Renaultu připomíná pětistovku u Fiatu. Je to projekt, který vychází ze základů organizace. V principu jej nemusíte plánovat - lidé ho chtějí postavit.“ De Meo už má zkušenosti s uváděním úspěšných městských vozů - jako šéf Fiatu v roce 2000 podporoval zrod modelu 500, který je od roku 2007 na trhu téměř beze změn.

 

De Meo popsal nové Twingo jako městské vozidlo s měsíčními náklady nižšími než 100 eur měsíčně a ve své třídě nejlepší účinností 10 kWh/100 km, což by bylo o 50 % lepší než současné elektromobily a jako první by tento vůz splnil hranici doporučovanou organizací AutoBest, tedy schopnost s využitím 1 kWh ujet alespoň 10 km (zatím zdaleka nejlepší elektromobil na trhu v tomto ohledu je Dacia Spring s 8,25 km).

 

Twingo by se mohlo vyrábět v továrně Renaultu ve slovinském Novom Meste, kde se montuje současné Twingo v elektrické verzi i se spalovacím motorem a model Clio. Konkurenty mu budou Dacia Spring, vyráběná v Číně, Citroën e-C3, který se bude vyrábět na Slovensku s cenou od 23 300 eur a od roku 2025 i s verzí s cenou méně než 20 000 eur, ale i potenciální budoucí modely od Tesly a Volkswagenu a především stále očekávané levné elektromobily z Číny.