name | autoweek.cz

Skutečně nové Clio s podporou od Alpine

Skutečně nové Clio s podporou od Alpine

19.04.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Nová podoba dlouholetého bestselleru značky Renault Clio má vysloveně sportovní vzhled a nový nejvyšší výbavový stupeň Esprit Alpine.

Začalo to před 33 lety skvělým malým autem krabicovitého vzhledu, navazujícím na legendární Renault 5. S celkovým počtem 16 milionů prodaných vozidel je Clio historicky vůbec nejprodávanějším vozem značky Renault. Aktuální pátá generace přišla na trh na podzim 2019, takže nastal čas pro tradiční modernizaci, která tento malý vůz vyšle do druhé fáze života. Jenže Renault představil noblesní vůz, které nechce vypadat jako malé auto do města. Nejde jen o nenápadné nové oživení, ale o skutečně nově vypadající auto.

 

Clio 5. generace je skvělé úspěšné městské auto, které s novým vzhledem výrazně vyspělo. Vizuální změny jsou překvapivě zásadní, a to zejména na přední části. Clio dostalo zcela nový výraz s širokou maskou chladiče a štíhlými full LED světlomety. Stejně nápadné je LED denní svícení táhnoucí se daleko přes přepracovaný nárazník. Výsledkem je, že Clio vypadá mnohem dynamičtěji.

 

Boční silueta se ovšem samozřejmě nemění. Přibyly však nové designy kol ve velikostech mezi 15“ a 17“ ozdobené novým logem Renaultu. Nově představená výbavová linie Esprit Alpine má navíc hliníková kola s vysokým leskem. Zadní části se modernizace dotkla jen minimálně - zadní svítilny mají novou grafiku, také nárazník je nový a vše završuje nový design loga.

 

Navzdory dramatické proměně vzhledu se vnější rozměry nemění – délka 4053 mm s rozvorem 2583 mm a zavazadlový prostor o objemu 391 l.

 

Pokud jde o pohonné jednotky, vše zůstává jako dosud. Zážehové sahají od malého tříválce TCe 1,0 l/66 kW (90 k) s přímo řazenou šestirychlostní převodovku až po známý E-Tech Full Hybrid kombinující čtyřválec 1,6 l se dvěma elektromotory pro systémový výkon 105 kW (145 k), který ve městě jede až z 80 % čistě na elektřinu a spotřebuje v průměru jen 4,1 l/100 km. Jako alternativu k hybridnímu pohonu nabízí Clio také variantu s litrovým tříválcem 100 TCe na LPG o výkonu 74 kW (100 k).

 

Kokpit byl vylepšen sdruženým přístrojem o velikosti od 7“ do 10“ podle úrovně výbavy. Nově je standardní výbavou on-line multimediální systém Renault Easy Link v kombinaci s volbou režimů Multi Sense. Centrální displej má rozměr 7“ nebo 9,3“. Chytré telefony lze také bezdrátově integrovat do informačního a zábavního systému a nabíjet přes indukční rozhraní.

 

Renault nyní v interiéru používá udržitelné materiály. Na sedadlech u vyšších verzí proto není kůže, ale zrnitá látka z organických a polyesterových vláken. Podíl biologicky recyklovaných materiálů je až 72 %. Výbavová linie Esprit Alpine má sportovní sedadla.

 

Clio nabízí až 20 asistentů řidiče ADAS. Kromě adaptivního tempomatu sem patří také asistent jízdy na dálnici a v dopravní zácpě nebo 360° kamera.

 

 

Modernizované Clio bude možné objednat od června a oficiální uvedení na trh proběhne v září.