name | autoweek.cz

Taxi Baidu mohou jezdit bez řidiče i v Šen-čenu

Taxi Baidu mohou jezdit bez řidiče i v Šen-čenu

03.07.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Společnost Baidu získala komerční licenci pro taxíky bez řidiče v Šen-čenu. Je to už čtvrté město, pro nějž má Bajdu Apollo Go povolení.

Čínská společnost Baidu oznámila, že od regulačních orgánů získala komerční licenci pro svou službu taxislužby jezdící bez řidiče v některých částech technologického centra země Šen-čenu. Její flotila robotických vozů bez řidičů Apollo Go bude smět jezdit a vybírat jízdné od cestujících v Šen-čenu na území o rozloze 188 km2 denně od 7 do 22 hodin. Uživatelé mohou službu využívat pomocí aplikace nebo miniprogramu Apollo Go, stejně jako pomocí Baidu Maps, Baidu App a dalších platforem.

 

Společnost Baidu poprvé přivezla samořízená auta do Šen-čenu v roce 2022, ale její vozy tehdy nesměly vyjet na silnice bez lidského dohledu v interiéru. Její flotila měla také zakázáno vybírat od cestujících jízdné.

 

Společnost Baidu už získala licence od dalších tří čínských měst Wuhanu, Čchung-čchingu a Pekingu, aby v nich mohla nabízet služby jízdy plně bez řidiče. V Pekingu však stále čeká na komerční licenci.

 

V srpnu 2022 získala společnost Baidu vůbec první čínské povolení nabízet veřejnosti komerční služby plně bez řidiče na otevřených silnicích a Apollo Go začalo poskytovat komerční služby robotaxi v Čchung-čchingu a Wuhanu, dvou největších čínských megapolích. Společnost Baidu rozšiřuje provoz po celé zemi a ještě v letošním roce plánuje nasadit na silnice dalších 200 plně robotických vozů.

 

Aplikace Apollo Go získala od uživatelů velmi pozitivní ohlasy, přičemž v 1. čtvrtletí roku 2023 byla aplikace Apollo Go v průměru hodnocena uživateli 4,9 body z 5 možných, přičemž 97,12 % hodnocení bylo plných 5 bodů. Platforma také zaznamenala rychlý růst aktivní uživatelské základny a zapojení uživatelů. V roce 2022 se počet aktivních uživatelů oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil a procento uživatelů, kteří jezdili více než 4 dny v měsíci, se oproti předchozímu roku zvýšilo o 8,06 %. Do prvního čtvrtletí roku 2023 se nashromáždilo víc než 2 miliony jízd. Apollo Go je tak největším světovým poskytovatelem autonomních jízd.