name | autoweek.cz

Toyota ukázala budoucí kompaktní elektrické SUV

Toyota ukázala budoucí kompaktní elektrické SUV

25.11.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Toyota na autosalonu v Los Angeles představuje studii Toyota bZ Compact SUV Concept. Nabízí jí pohled na budoucí kompaktní elektrický crossover a další vývoj nové rodiny elektromobilů bZ (Beyond Zero). Krátce před tím předvedla i elektrický sedan bZ3, zatím určený jen pro Čínu.

Toyota je na autosalonu v Los Angeles 2022 v centru pozornosti - nejenže do Spojených států přivezla nový Prius páté generace, ale přidala i nový koncept crossoveru, který se brzy promění do sériového modelu. Toyota bZ Compact SUV Concept oznamuje příchod druhého plně elektricky poháněného modelu po nedávno uvedeném bZ4X.

 

S řadou Beyond Zero ukazuje Toyota svou cestu ke klimatické neutralitě, která má být dosažena do roku 2050. Toyota bZ Compact kombinuje minimalistický design s přísně aerodynamickým profilem a futuristickými prvky. Na první pohled vypadá jako moderní interpretace SUV C-HR. Aby se podtrhlo označení Beyond Zero, v interiéru najdeme řadu prvků vyrobených z udržitelných materiálů – např. sedadla jsou vyrobena z rostlinných a recyklovaných materiálů. Stejně jako u některých chytrých telefonů nebo televizorů jsou dva displeje na přístrojové desce jsou velmi zakřivené. Také tu je volant typu „yoke“, který je již k dispozici jako příplatková výbava pro bZ4x. O technice bZ Compact SUV Concept zatím Toyota nic konkrétního neprozradila.

 

Koncem loňského roku Toyota oznámila 30 projektů elektromobilů pro značky Toyota a Lexus. Dalším novým modelem v řadě bZ bude sedan střední třídy bZ3 s délkou 4752 mm, takže se velikostí blíží modelu Corolla. Sedan bZ3 využívá platformu e-TNGA a byl vyvinut ve spolupráci společných podniků Toyoty s čínskými automobilkami BYD a FAW.    Toyota zatím plánuje vyrábět a prodávat model bZ3 výhradně v Číně. Zda bude někdy nabízen i v Evropě zatím není jasné.