name | autoweek.cz

Toyota zahájila výrobu Yarisu v České republice

Toyota zahájila výrobu Yarisu v České republice

10.11.2021 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Toyota Motor Manufacturing Czech (TMMCZ) v Kolíně se stává druhým evropským závodem, který vyrábí model Yaris. Toyota investovala více jak 4,5 miliardy korun do rozšíření závodu pro výrobu hybridních vozidel na platformě TNGA-B. TMMCZ bude vyrábět i nové Aygo X.
Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) zahájila v Kolíně výrobu modelu Yaris. TMMCZ se tak stává druhým evropským závodem, který bude vyrábět Yaris - společně s Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) ve Valenciennes. V TMMCZ se budou vyrábět vozy na nové podvozkové platformě TNGA se spalovacím motorem i hybridní varianta. V nabídce motorizací modelu Yaris je nový zážehový tříválec 1,5 Dynamic Force o výkonu 89 kW (121 k) a hybridní 1,5 Hybrid Dynamic Force s výkonem 85 kW (116 k).
 
Po převodu vlastnictví plně pod belgickou Toyota Motor Europe v lednu 2021 je představení druhého modelu velmi důležitým milníkem pro TMMCZ (dříve TPCA). Toyota investovala více jak 4,5 miliardy Kč kvůli výrobě vozidel segmentu A a B na platformě TNGA-B (Toyota New Global Architecture). Významně se při tom navýšila i výrobní kapacita závodu. Po náběhu výroby Yarisu a nového modelu Aygo X v roce 2022 se budou vyrábět ve třísměnném provozu. Pro více než 20 firem sdružených v rámci tzv. Toyota Associated pracuje v České republice více než 9000 lidí.
 
Tyto investice Toyotě umožnily i výrobu vozidel s hybridním pohonem v TMMCZ, a to v reakci na úspěch verze Yaris Hybrid, která představuje 80 % prodeje tohoto modelu v Evropě. Trakční elektrické motory pro hybridní pohon vozů z TMMCZ i TMMF se vyrábí v Polsku v Toyota Motor Manufacturing Poland. Toyota má v Evropě v současné době již osm závodů, vývojové centrum a několik logistických center. Dlouhodobou filozofií Toyoty je vyrábět auta tam, kde prodává.
 
„Za poslední tři roky jsme postavili nové výrobní prostory, přeplánovali logistické trasy, nainstalovali nové technologie a hlavně, to nejdůležitější, přivítali téměř 1600 nových zaměstnanců našeho závodu Toyota. Rád bych poděkoval našim významným dodavatelům a externím partnerům v regionu za jejich skvělou spolupráci a podporu,” řekl president TMMCZ Koreatsu Aoki.
 
„Začátek výroby našeho nejlépe prodávaného auta v Evropě představuje pro TMMCZ významný krok k další budoucnosti závodu. Cíl Toyoty pro počet prodaných aut v Evropě v roce 2025 je 1,5 milionu aut a při splnění tohoto cíle bude Yaris hrát klíčovou úlohu. Představení TNGA i hybridního pohonu v TMMCZ je v souladu s naší regionální strategií,” uvedl výkonný viceprezident pro výrobu v Toyota Motor Europe Marvin Cooke.
 
„Start produkce nového Yarisu v Kolíně by měl ještě posílit pozici automobilky na českém trhu. Toyota je už čtvrtá nejprodávanější značka s podílem přes 5 % na českém trhu a polovina prodaných vozů je v hybridní variantě. Od ledna do října jsme již na české trhu uzavřeli bezmála 16 000 zákaznických smluv, což představuje meziroční nárůst o 77 %. Věříme, že zahájení výroby tohoto populárního modelu nám pomůže dále posílit vnímání značky na domácím trhu,“ řekl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.