name | autoweek.cz

TPCA bude pro Toyotu vyrábět Yaris

TPCA bude pro Toyotu vyrábět Yaris

15.01.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Toyota Yaris se v Kolíně bude vyrábět souběžně s modelem Aygo. Vyrábět se budou vozy se zážehovými motory i s hybridním pohonem.
Automobilka TPCA oznámila, že ke stávající výrobě přidá i výrobu modelu Toyota Yaris včetně jeho hybridní verze. Načasování výroby nového modelu, objem investic a předpokládaný objem výroby budou oznámeny později.
 
Uvedení druhého modelu Toyoty bude pro český závod znamenat posílení stability výroby i zaměstnanosti. Toyota Yaris se bude i nadále vyrábět také ve Valenciennes ve Francii v závodě TMMF (Toyota Motor Manufacturing France). Pohonné jednotky pro model Yaris, stejně jako pro Aygo, Toyota vyrábí v polském Walbrzychu a Jelcz-Jaskowicích, a to včetně hybridního systému 1,5 Hybrid Dynamic Force s planetovou převodovkou e-CVT. Představitelé Toyoty nedávno uvedli, že vzhledem k emisním limitům v EU zřejmě i model Aygo bude muset přejít na hybridní pohon.
 
„S modelem Yaris do TPCA přijdou nové technologie, včetně nové modulární platformy TNGA (Toyota New Global Architecture) a hybridního pohonu. Zároveň tím navýšíme výrobu vozů Toyota v kolínském závodu,“ uvedl president a výkonný ředitel Toyota Motor Europe Johan van Zyl.
 
„Uvedení Yarisu a vůbec poprvé i hybridní technologie do naší výroby pro Toyotu je radostná zpráva pro náš závod i pro všechny naše zaměstnance. Těšíme se na nové vzrušující příležitosti, které před námi stojí,“ říká president TPCA Koreatsu Aoki.
 
TPCA jako společný podnik skupiny PSA a Toyoty od roku 2005 vyrábí malé vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1. V listopadu 2018 obě mateřské společnosti oznámily, že od 1. ledna 2021 podnik plně převezme Toyota, bude však i po tomto datu pokračovat ve výrobě vozidel všech tří značek. V TPCA pracuje 2400 lidí. V roce 2019 společnost zákazníkům dodala 210 121 vozů.