name | autoweek.cz

Třímístný elektrický hot hatch Alpine A290_β

Třímístný elektrický hot hatch Alpine A290_β

10.05.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Značka Alpine chce dokázat, že zábavné mohou být i elektricky poháněné hatchbacky. Její třímístný koncept A290_β s inspirací v kupé Matra Simca Bagheera usazuje řidiče doprostřed jako v závodním voze. Přitom jde o sportovní verzi připravovaného elektromobilu Renaultu 5.

Koncept Alpine A290_β byl odhalen netradičně pozdě večer při akci v Bristolu v jihovýchodní Anglii. Jedná se o atraktivní hot hatch s mnoha dramaticky působícími aerodynamickými prvky, který vychází z připravovaného elektricky poháněného kompaktního hatchbacku s legendárním jménem Renault 5 E-Tech, který má být představen v roce 2024. Alpine tvrdí, že exteriér konceptu vypadá hodně podobně, jako budou vypadat její budoucí sériové modely. Pozoruhodné přitom je, že Renault jednoduše nepřejmenoval svůj v Paříži vystavený rovněž skvěle vypadající koncept Turbo 3E, ale pro Alpine byla vytvořena zcela nová, úplně odlišná podoba.

 

Co se týče interiéru, předvedené třímístné uspořádání je pro sériovou výrobu velmi nepravděpodobné, i když jej v minulosti už uvedla jiná francouzská legenda Matra Simca Bagheera a později i McLaren F1. Očekávat se nedají ani zde použitá sedadla z uhlíkových vláken, ochranný rám a obdélníkový volant.

 

Koncept je poháněn dvojicí elektromotorů, ovšem ne pro pohon všech kol, ale pro individuální pohon každého z předních kol s potenciálem sofistikovaného vektorování točivého momentu, což má vozu poskytnout „hravé a zároveň efektivní chování v zatáčkách“. Výkonové parametry zatím Alpine neuvedlo.

 

Předvedený vůz je dlouhý 405 cm. Stojí na tříbarevných 20“ hliníkových kolech obutých do exkluzivně navržených pneumatikách Michelin. Podle Alpine je určen pro novou generaci nadšenců do hot-hatchů. Sériový Renault 5 ovšem bude mít architekturu CMF-B EV s jedním motorem vpředu.

 

Alpine plánuje sériovou verzi A290 vedle dvojice dalších elektromobilů - plně elektrického nástupce sportovního kupé Alpine A110 a vůz, který se popisuje jako rodinný crossover GT.