name | autoweek.cz

Vzpomínka na budoucnost

Vzpomínka na budoucnost

31.08.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

S novým 33 Stradale Alfa Romeo připomíná legendární model z roku 1967. S atraktivní novinkou ovšem mnoho zákazníků nepotěší, i když těch šťastných bude víc než v případě originálu.

Snad žádná jiná značka nemá ve světě tolik vášnivých příznivců jako Alfa Romeo. Přitom jim už dlouhou dobu mnoho radosti nepřináší. Nyní přichází s novinkou, u níž se srdce automobilových nadšenců rozbuší nadšením. Jenže jejím majitelem se stane jen velmi málo z nich.

 

Alfa Romeo uvádí na trh dvoumístné kupé Stradale 33. V Miláně našli inspiraci ve svém muzeu u jednoho z nejkrásnějších aut historie - Tipo 33 Stradale. V roce 1967 jich bylo postaveno jen 18 a i když tehdy šlo o nejdražší auto na trhu, jeho cena od té doby dramaticky vzrostla na hodnotu se šesti nulami v eurech. Kolik stojí nová Trentatre Alfa Romeo neuvádí. Určitě předčí i 8C, postavenou před 15 lety za tehdejších 200 000 eur, nicméně stále by mělo jít o výhodnou investici. Vyrobeno jich totiž má být jen 33 exemplářů a všechny jsou již prodány.

 

Nové kupé z uhlíkových kompozitů se obrací do minulosti jen inspirací designu. Technika rozhodně není retro. Nosnou strukturu tvoří kombinace hliníkového rámu se skořepinou z uhlíkových kompozitů. Motor V6 3,0 l twin-turbo, což je evoluce motoru 2,9 l V6, používaného ve vysoce výkonných verzích vozů Alfa Romeo, jako jsou Giulia Quadrifoglio a Stelvio Quadrifoglio, zde má 455 kW (620 k) pro hmotnost téměř 1500 kg, zatímco kdysi dvoulitrový V8 nabídl jen 170 kW (230 k), ovšem s hliníkovou karoserií měl originál jen 700 kg.

 

A je tu i moderní verze nového Stradale – s pomocí sesterské značky Maserati jako vůbec první Alfa Romeo s čistě elektrickým pohonem. Dva elektromotory znamenají pohon všech kol a systémový výkon 550 kW (750 k).

 

Bez ohledu na to, jaký pohon Trentatre má, zvládne sprint z 0 na 100 km/h za méně než 3 s a umožní maximální rychlost 333 km/h. Verze s elektrickým pohonem může mít dokonce delší dojezd, protože nádrž 60 l paliva oproti akumulátoru s 90 kWh nestačí ani na jeho 450 km...

 

Tipo 33 Stradale je prvním zcela novým modelem Alfy Romeo navrženým pod vedením Alejandra Mesonero-Romanose, bývalého šéfa designu ve společnostech Seat a Dacia, který k Alfě Romeo nastoupil v červnu 2021. Alfa Romeo uvádí, že každý exemplář 33 Stradale byl vyroben podle specifikací majitele. „Toto je první vůz značky vyrobený na zakázku od roku 1969 a slibuji, že nebude poslední,“ uvedl generální ředitel značky Jean-Philippe Imparato v tiskové zprávě před prezentací. . Vozy bude montovat karosářský výrobce Touring Superleggera, jehož dílna se nachází v blízkosti muzea Alfa Romeo.