name | autoweek.cz

Faktor X v Porýní

Faktor X v Porýní

19.09.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Jestliže se zdůrazňuje, že si Opel po přechodu do francouzského koncernu PSA uchová svůj německý charakter, pak Grandland X je perfektní ukázkou toho, jak by to mělo vypadat. Mohli jsme se o tom přesvědčit na dálnicích mezi Frankfurtem a Darmstadtem stejně jako na silnicích Porýním.
Jako úplně první skupině novinářů nám byla nabídnuta možnost vyzkoušet si nejnovější model značky Opel, znamenající vstup mezi kompaktní SUV Grandland X. Grandland X představuje doplnění řady SUV značky Opel na tři - vedle malého crossoveru Crossland X a skutečného SUV Mokka X. Především ale jde o model, s nímž Opel vstupuje do rychle se rozvíjejícího segmentu kompaktních SUV/crossoverů.
 
Novinka Opelu samozřejmě vychází z platformy PSA EMP2. V mnoha ohledech je tento vůz po technické stránce hodně příbuzný s novou generací Peugeotu 3008 a používá i stejné pohonné jednotky. Není špatný základ, protože jde o evropské Auto roku 2017. Jenže už na první pohled, a to jak navenek, tak i v interiéru, Grandland X plně zapadá do stylu modelů Astra a Insignia.
 
Opel se obrací především na muže
V Rüsselsheimu nejen designéři, ale i technici odvedli vynikající práci, protože společný základ přetvořili na automobil, který je po všech stránkách špičkovým reprezentantem značky Opel. Zdaleka přitom nejde jen o odlišení po stránce designu. Opel Grandland X má skutečně zcela jiný charakter než Peugeot 3008.
 
Zatímco Peugeot 3008 je orientován na komfortní cestování pro celé rodiny, Grandland X se obrací především na muže s aktivním životním stylem, kterým kromě komfortu přidává i nové technologie. Tomu odpovídají i odlišné jízdní vlastnosti zdůrazňující stabilitu i při dynamické jízdě a velmi dobré odhlučnění interiéru.
 
Tradiční hodnoty Opelu
Opel samozřejmě sází na své tradiční přednosti, které se podařilo do nového modelu plně zapracovat. Sedadla umožňují nejen pohodlné, ale i zdravé cestování jak tradiční nabídkou sedadel s certifikátem AGR, tak i s provětráváním vpředu. K tomu se přidává i možnost vyhřívání zadních sedadel, vyhřívání volantu a vyhřívání čelního skla.
 
Součástí standardní výbavy pro Grandland X je od verze Enjoy systém konektivity a servisní asistent v podobě telematického systému OnStar, umožňující i vytvoření hotsportu WiFi, v kombinaci s audiosystémem R4.0 IntelliLink. Vrcholnou nabídku představuje navigační a komunikační systém IntelliLink 5.0 kompatibilní s Apple CarPlay a Android Auto.
 
K tradičně silným stránkám Opelu patří osvětlení a nejinak tomu je i u Grandlandu X, kde se nabízejí světlomety AFL LED s přidanými funkcemi. Opel přitom vychází z toho, že aktivní systém osvětlení napomáhá ke snížení únavy řidiče a tím i ke zvýšení bezpečnosti.
 
Přehledný interiér
Celkové uspořádání interiéru je typické pro vozy Opel - vše je přehledné, snadno dosažitelné a logicky uspořádané, takže už při prvním usednutí za volant vše nacházíte bez přemýšlení. K tomu se přidávají i kvalitní obkladové materiály na dotek posouvající dojem k prémiovosti. Vůbec nic zde nepřipomíná zcela odlišně pojaté uspořádání v Peugeotu. Jediné, co chybí je projekční head up displej, který kupodivu není k dispozici ani pro nejvyšší výbavu.
 
Grandland X při délce 4477 mm (rozvor náprav 2675 mm) poskytuje prostor pro pět cestujících a zavazadlový prostor o základním objemu 514 l (ten lze zvětšit až na 1652 l). Úsilí po snížení hmotnosti se odráží např. v použití hliníkové kapoty motoru.
 
Na výběr dva motory
V nabídce při uvedení Grandlandu X na trh jsou zatím jen dva motory - zážehový 1,2 Turbo/96 kW (130 k) s točivým momentem 250 N.m a turbodiesel 1,6 CDTI/88 kW/120 k) se 300 N.m. Opel přitom vychází ze skutečnosti, že v tomto segmentu má více než polovina prodaných vozů výkon do 90 kW. V průběhu roku 2018 nabídku rozšíří turbodiesel 2,0 l se 132 kW (180 k) kombinovaný s novou automatickou osmistupňovou převodovkou, který právě prochází homologačním procesem. Nový šéf Opelu Michael Lohscheller už ohlásil i brzké uvedení plug-in hybridního pohonu pro tento model.
 
Pro zlepšení záběrových schopností při jízdě na kluzkém povrchu je v nabídce systém zvýšení trakce IntelliGrip (ekvivalent systému Advanced Grip Control u PSA) u něhož může řidič volit z pěti jízdních režimů.
 
Opel Grandland X přichází do prodeje se základní akční cenou za verzi Selection 1,2 Turbo 479 900 Kč, s klimatizací, LED denním svícením, audiosystémem, Bluetooth, elektrickou parkovací brzdou atd., ale větší zájem bude o výbavu Enjoy s akční cenou od 514 900 Kč.