name | autoweek.cz

Kia Stinger mění image značky

Kia Stinger mění image značky

15.12.2017 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Velké Grand Turismo Stinger je auto, které zcela vybočuje z toho, co očekáváme od značky Kia. Sportovní fastback s pohonem zadních nebo všech kol je nejvýkonnějším sériovým vozem v historii značky. Je i předobrazem toho, co bychom od značky Kia měli očekávat v budoucnosti.
Stinger je do značné míry splněným snem šéfdesignéra automobilky Kia (a současně vicepresidenta Hyundai Motor Group) Petera Schreyera. Pod jeho dohledem se radikálně změnil designový styl korejské značky. Získal si tím velký respekt, ale jeho mnohaletá touha po návrhu velkého sportovního auta s pohonem zadních kol se nenaplnila.
 
Jak se naplňuje sen
Vše se změnilo až když se se šéfem designu Kia Europe Gregorym Guillaumem rozhodli využít k naplnění svého snu platformu jen v Koreji prodávaného velkého sedanu K9. Vznikl tak koncept GT inspirovaný vozy Grand Turismo ze 70. let, který byl vystaven na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2011.
 
Reakce novinářů, prodejců i potenciálních zákazníků na koncept GT byla natolik nadšená, že nejvyšší vedení automobilky v Koreji začalo zvažovat možnost výroby tohoto vozu. Proto analyzovalo obchodní smysluplnost projektu. Okouzlení tímto vozem převládlo i ve vrcholném managementu, takže se zrodil projekt CK.
 
Vzrušující koncepty se obvykle proměňují ve fádní auta. U Stingeru tomu tak není. Podle Schreyera je sériové auto dokonce ještě hezčí, protože bylo víc času na dotažení designu přídě. Na Stingeru najdeme různé detaily, které by se měly objevit i u připravovaných novinek v blízké budoucnosti.
 
Vždy s turbem
Stinger je prvním vozem Kia nabízejícím na výběr pohon zadních nebo všech kol AWD. K dispozici pro něj jsou tři různé motory: dva přeplňované zážehové - čtyřválec 2,0 T-GDI/188 kW (255 k) a biturbo V6 3,3 T-GDI/272 kW (370 k) - doplňuje je turbodiesel 2,2 CRDi/147 kW (200 k). Jsou kombinovány s elektronicky řízenou osmistupňovou automatickou převodovkou Kia s měničem momentu.
 
Stinger je dlouhý 4830 mm a má dlouhý rozvor 2905 mm. Zavazadlový prostor má objem 406 l, po sklopení zadních sedadel až 1114 l.
 
Stinger ve verzi GT přináší technické inovace, které automobilka Kia používá v sériové produkci vůbec poprvé: elektronicky řízené tlumiče s nastavitelnou charakteristikou odpružení ECS (Electronic Controlled Suspension) a řízení s variabilním převodovým poměrem VGR. Pro verzi s pohonem zadních kol je k dispozici diferenciál s omezenou svorností LSD. Pro obě verze (základní GT-Line i vrcholnou GT) se dodává nejnovější verze systémů Kia na podporu řízení ADAS uváděné v rámci podznačky DRiVE WISE automobilky Kia.
 
Prodej Stingeru jen v Business centrech Kia
Unikátnímu postavení nového modelu odpovídá i prodejní politika pro něj na českém trhu. Stinger je k dispozici výhradně v nově vytvořené síti Business center Kia splňujících vysoké standardy značky. Jsou v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci a Zlíně.
 
Základní cena vozu Kia Stinger je 1 099 980 Kč ve verzi GT-Line 2,0 T-GDI s pohonem zadních kol. Nejvyšší verze GT 3,3 V6 T-GDI AWD je k dispozici za 1 399 980 Kč. Ve všech případech samozřejmě standardně se sedmiletou zárukou Kia resp. na 150 000 km. Od zahájení prodeje v České republice se už ohlásilo 12 kupujících, přičemž deset z nich zvolilo motor V6 a pohon všech kol AWD. Čtyři z objednaných vozů už byly novým majitelům předány, zbývající budou dodány během prvního čtvrtletí roku 2018.