lamborghini z bratislavy? | Aktuality | autoweek.cz

Lamborghini z Bratislavy?

Lamborghini z Bratislavy?

28.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na Slovensku by se už brzy měla vyrábět další luxusní auta. Investice koncernu Volkswagen do výrobního závodu v Bratislavě tomu nasvědčují. Ve hře jsou kromě nové generace Audi Q7, Volkswagenu Touareg a Porsche Cayenne i SUV Bentley EXF9 a nově i Lamborghini Urus.

Slovensko by se mohlo stát zemí produkující luxusní automobily. Kromě základu Porsche Cayenne je ve hře podobná výroba luxusního SUV Bentley EXF9 a nejnověji je ve hře i Lamborghini Urus.

 

V rámci přípravy na zvýšení výrobní kapacity luxusních SUV v bratislavském závodě Volkswagen nainstaloval největší lis schopný produkovat největší ocelové a hliníkové panely karoserie v rámci celé skupiny v Bratislavě. Automobilka si klade za cíl u připravovaných luxusních SUV zvýšit využívání vyztuženého hliníku ve snaze snížit váhu a snížit spotřebu paliva. Vzorem v tom je samozřejmě opět Range Rover s jeho revoluční zcela hliníkovou nosnou strukturou.

 

Připravované SUV italské automobilky Lamborghini se zatím představilo jen ve formě koncepční studie pod jménem Urus, která měla premiéru v roce 2012 na autosalonu v Pekingu. Ne všichni byli tímto monstrem nadšeni, což ostatně platí i o konceptu Bentley, nicméně je jasné, že zejména v Číně, Rusku a na Středním východě si takovýto automobil najde dostatek kupujících ochotných vyplatit za něj nejméně 200 000 eur.

 

Zájem o tento typ vozů roste, stejně jako roste počet automobilek, jimž leží v žaludku zatím neotřesitelně dominantní postavení Range Roveru. Maserati už pro příští rok plánuje uvést sportovně luxusní SUV Levante SUV a dokonce i Rolls-Royce podle generálního ředitele Torstena Mueller-Oetvoese stojí před rozhodnutím o tom, zda vstoupit do segmentu.

 

Lamborghini Urus je čtyřdveřové 4,9 m dlouhé luxusní SUV. Vzniká na modulární platformě MLB nové generace. Stejný základ budou používat i Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, Audi Q7 a už zmíněné SUV Bentley. V sériové podobě se podle slovenského tisku dostane na trh v roce 2015, ale mnohem reálnější je termín 2017.

 

Urus bude prvním SUV značky Lamborghini od monstrózního modelu LM002 z roku 1990. Jeho výroba skončila vozu LM002, přezdívaného jako Rambo Lambo, skončila v roce 1993 po neúspěchu snahy dodávat tato vozidla armádě.

 

V Bratislavě Volkswagen v současné době kromě velkých SUV Volkswagen Touareg a Audi Q7 vyrábí minivozy Volkswagen up!, Škoda Citigo a Seat Mii včetně vozu s elektrickým pohonem e-up! Z Bratislavy se navíc vyvážejí komponenty Porsche Cayenne ke konečné montáži v Lipsku.

 

Slovensko údajně navíc bojuje s Maďarskem, Českou republikou, Slovinskem a Chorvatskem také o investici automobilky BMW.