name | autoweek.cz

Elektrická taxi LEVC v Londýně předstihla turbodiesely

Elektrická taxi LEVC v Londýně předstihla turbodiesely

10.03.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Počet vozidel TX společnosti LEVC předstihl model TX4 se vznětovým motorem a stal se nejrozšířenějším černým taxíkem v provozu.

V ulicích Londýna nyní jezdí víc elektrických taxíků LEVC (London Electric Vehicle Company) TX než turbodieselových TX4. TX, s pohonem revoluční technologií eCity, je nejmodernějším elektrickým taxíkem na světě a základním kamenem londýnské identity. Taxíky TX společnosti LEVC představují víc než 40 % oficiálních černých taxíků ve městě. V hlavním městě Spojeného království jich jezdí přes 6000. Taxi LEVC TX používá plně elektrický pohon doplněný o prodlužovač dojezdu (Range extender).

 

Taxi TX je dobře přístupné vozidlo pro všechny cestující bez ohledu na věk nebo zdravotní postižení. Disponuje flexibilním prostorem pro až šest cestujících a jeho součástí je integrovaná rampa pro vozíčkáře, která umožňuje, aby se do TX vešel invalidní vozík směřující dopředu - jedná se o jediný taxík svého druhu, který toto umožňuje.

 

Helen Chapmanová, ředitelka odboru licencí a regulace londýnského dopravního podniku, řekla: „Londýnští taxikáři jsou právem hrdí na to, že stojí v čele úsilí o vyčištění toxického ovzduší ve městě. Postupná výměna vozového parku taxíků, který přechází na vozidla s nulovými emisemi, je důležitou součástí odvážných kroků, které starosta podniká k řešení krize veřejného zdraví způsobené smrtelným znečištěním a k řešení klimatické nouze.“

 

LEVC kromě taxi a exkluzivních shuttlů nabízí i skříňová užitková vozidla VN5, používající stejný technický základ a systém pohonu. Společnost LEVC je součástí Geely Group. Ve Velké Británii kromě výroby elektrických taxi zajišťuje výzkumné a vývojové práce pro elektrický pohon využívané v rámci celé skupiny, tedy vč. značek Volvo a Polestar.