name | autoweek.cz

Lightyear zahajuje výrobu solárního elektromobilu 0

Lightyear zahajuje výrobu solárního elektromobilu 0

02.12.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Nizozemský start-up Lightyear po šesti letech vývoje zahájil výrobu solárního elektromobilu. Model 0 sjíždí z montážní linky u smluvního výrobce Valmet Automotive ve Finsku.

Poprvé se sériově vyrábí automobil na solární pohon. Ambiciózní projekt nizozemské společnosti Lightyear se tak konečně naplňuje. Smluvní výrobce Valmet Automotive zahájil sériovou výrobu solárního sedanu z Nizozemska Lightyear 0 v závodě Uusikaupunki ve Finsku. Zpočátku se má vyrábět jedno vozidlo týdně, v průběhu prvního čtvrtletí roku 2023 má být produkce postupně navyšována.

 

„Během posledních let jsme dosáhli mnoha milníků - od významných úspěchů ve financování až po skvělá partnerství. Dnešek je však nejdůležitějším a pravděpodobně nejnáročnějším dnem v historii naší společnosti. Po zahájení výroby bude Lightyear 0 nejaerodynamičtějším vozem, jaký byl kdy vyroben, s koeficientem odporu vzduchu pouhých 0,175,“ řekl generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Lightyear Lex Hoefsloot.

 

Lightyear 0 má čtyři trakční elektromotory v nábojích kol o výkonu 130 kW (170 k). Vývojem efektivního vozidla s menší kapacitou akumulátoru 60 kWh a solární technologií chce Lightyear umožnit zákazníkům nabíjet své elektrické vozidlo soběstačně a jezdit udržitelněji. Pětimetrový sedan má 5 m2 dvojitě zakřivených solárních článků. Umožňují vozu o hmotnosti 1600 kg nabíjet vlastní akumulátor během jízdy nebo parkování. Za optimálních podmínek by to mělo umožnit dodatečné prodloužení dojezdu podle WLTP ze 625 km až o 70 km za den.

 

Lightyear posiluje postavení Valmet Automotive. Finská společnost je výrobcem s více než desetiletými zkušenostmi výroby elektricky poháněných vozidel a více než 50letými zkušenostmi ve spolupráci s velkými automobilovými značkami. „V posledních několika letech jsme úzce spolupracovali, abychom porozuměli technice Lightyear 0 a připravili vše pro hladkou výrobu solárních elektromobilů. Zahájení výroby prvního automobilu na solární pohon nás přivádí o krok blíž k našemu poslání: zpřístupnit čistou mobilitu všem a všude. Můžeme být první, kdo to udělá, ale rozhodně doufám, že nebudeme poslední,“ řekl generální ředitel Valmet Automotive Olaf Bongwald.

 

Lightyear chce dodat 946 vozů 0 za cenu 250 000 eur za kus (6,1 milionu Kč). V roce 2025 má následovat Lightyear 2, solární elektromobil pro masový trh za cenu kolem 30 000 eur (730 000 Kč).

 

Vzpomínáte: https://www.autoweek.cz/solarni-automobil-ze-sumavy