první letošní ocenění autobest | Aktuality | autoweek.cz

První letošní ocenění AutoBest

První letošní ocenění AutoBest

10.11.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Držitelem ceny DesignBest 2014 byl zvolen Martin Smith z Ford of Europe, Jaguar Land Rover získává SmartBest 2014 za systém InControl Apps, systém automobilky Volvo Safe Positioning dostane cenu SafetyBest 2014 a TechnoBest 2014 směřuje k Citroenu za novou technologii AirBump.

Finalisty ankety AutoBest 2015 jsou Citroen C4 Cactus a nové generace vozů Hyundai i20, Opel Corsa a Škoda Fabia. K závěrečnému hodnocení porota přistoupí v první prosincové dekádě a vítěze zvolí tak, aby 15. prosince mohla vyhlásit výsledky. Ve dnech 26.-27. listopadu se porota ankety AutoBest vydá na testovací dráhu NAVAK u Bělehradu, kde se uskuteční závěrečný test finálové čtveřice.

 

„Je již tradicí, že naše testování patří k nejdůslednějším a nejkomplexnějším v rámci motoristických médií. Každá automobilka, která již měla možnost se zúčastnit naší akce, poznala velmi kvalitní zázemí centra NAVAK, vynikající organizaci celé akce i velmi profesionální přístup členů naší poroty. Program se však každý rok vyvíjí a letošní testování AutoBest Navak bude možná nejvíce revoluční,“ poznamenal prezident poroty AutoBest Ilja Seliktar.

 

Porota udělí Martinu Smithovi ocenění DesignBest 2014 za jeho vynikající návrhářskou kariéru u Fordu, kde během uplynulého desetiletí zavedl pozoruhodnou strategii designu, která stanovila silnou a dynamickou identitu s liniemi, které vyjadřují „energii v pohybu“. Smith dokázal taktně přejít od designového vyjádření plného hran k emocionálnímu, avšak pokaždé smělému a vpřed směřujícímu „Kinetickému designu“, jenž je patrný u celé výrobní řady Fordu.

Martin Smith v tomto roce odstoupil z pozice vedoucího oddělení designu u společnosti Ford of Europe, zanechal však po sobě nezaměnitelný odkaz, jenž staví značku Ford do první linie automobilového designu zásluhou velmi úspěšných modelů, jako jsou Mondeo, Focus, Fiesta a Kuga.

 

Ocenění SafetyBest 2014 získává systém Safe Positioning automobilky Volvo, jenž cestující chrání v situaci, kdy automobil neúmyslně sjede ze silnice, což se stává poměrně často. Jak ukazují studie, polovina všech tragických nehod v USA a třetina nehod ve Švédsku se smrtelnými nebo závažnými zraněními souvisí s nehodami, při nichž vůz opustí silnici. Systém Volvo Safe Positioning je prvním svého druhu na světě a svou premiéru má v nové generaci vozu XC90. Je součástí plánu švédské automobilky, aby počínaje rokem 2020 nebyl nikdo zabit nebo zraněn v novém vozu značky Volvo.

Systém Safe Positioning zjistí, když vůz opouští silnici, a vyšle příkaz k pevnějšímu utažení bezpečnostních pásů. Cestující jsou tak pevně usazeni na svých místech. Sedadla mají současně funkci umožňující absorpci energie, která o jednu třetinu zmírňuje síly působící tlakem ve svislém směru na páteř cestujících.

Volvo u modelu XC90 rovněž zavádí druhou světovou premiéru. Tou je samočinná funkce brzdění, která se spustí, jakmile řidič zabočí před protijedoucí automobil při vjíždění do křižovatky.

 

Ocenění SmartBest 2014 obdrží Jaguar Land Rover za systém InControl Apps. Tento systém je od roku 2014 k dispozici u nových modelů Jaguar a Land Rover. Převádí rozhraní aplikací z chytrých telefonů Android nebo Apple na vestavěnou dotykovou obrazovku informačního a zábavného systému prostřednictvím připojovacího kabelu. Přístup uživatele ke všem funkcím, které jsou v telefonu nakonfigurovány, jako jsou aplikace, email, navigace, seznam kontaktů, hudební archiv a další, je intuitivní. Systém je možné rozšířit, jakmile jsou k dispozici nové aplikace, a poskytuje uživatelům velkou volnost volby. Řidič například může využívat navigaci, které dává přednost, před navigací instalovanou v automobilu. Systém nabízí rozsáhlou škálu užitečných aplikací, jako je například vyhledání parkovacího místa nebo hotelu. Navíc některé aplikace, jako je zprostředkování dopravních informací, byly pro InControl Apps optimalizovány kvůli snazšímu používání rozhraní.

 

Ocenění TechnoBest 2014 získává Citroen za velmi jednoduchou, dostupnou a důvtipnou technologii AirBumb, poprvé použitou u modelu C4 Cactus. Jejím účelem je chránit automobil při menších drobných nárazech a před škrábanci. Panely AirBump se vyrábějí z materiálu TPU (termoplastický polyuretan) a obsahují vzduchové dutiny, které pohlcují nárazy a pomáhají předcházet poškrábání. Odpadají tak nutné opravy poškozených míst a snižují se tím náklady na odstraňování menších škrábanců a ťukanců.

 

Členové poroty AutoBest pocházejí z 15 evropských zemí a zastupují potenciální trh s více než 300 miliony obyvatel. AutoBest je druhou největší nezávislou novinářskou porotou v Evropě. Členské státy AutoBest jsou Bulharsko, Česká republika, FYROM (Makedonie), Chorvatsko, Kypr, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Turecko a Ukrajina.

 

Více na www.autobest.org.

 

  • První letošní ocenění AutoBest
  • První letošní ocenění AutoBest
  • První letošní ocenění AutoBest
  • První letošní ocenění AutoBest
  • První letošní ocenění AutoBest