name | autoweek.cz

ID.Buzz Pro a ID.Buzz Cargo na český trh

ID.Buzz Pro a ID.Buzz Cargo na český trh

16.01.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Volkswagen Užitkové vozy uvedl na český trh klíčový model s elektrickým pohonem. Osobní verze ID. Buzz Pro je k dispozici s cenou od 1 593 854 Kč včetně DPH. Užitkovou ID. Buzz Cargo lze pořídit za 1 236 741 Kč bez DPH.

Od oficiální premiéry v březnu 2022 měla veřejnost už několik možností se s vozy ID.Buzz Pro a ID.Buzz Cargo seznámit, u nás především v listopadu během e-Salonu. Modelová řada usiluje o to stát se pokračovatelem 70leté tradice legendárních modelů řady T/Bulli a posunout ji do éry elektromobility. Přijetí vozu v celé Evropě předčilo očekávání. Do konce roku bylo objednáno 26 600 vozů ID. Buzz Pro a ID. Buzz Cargo, přičemž v průběhu loňského roku 10 800 vozů opustilo výrobní závod v Hannoveru a 6000 jich bylo předáno zákazníkům.

 

I u nás jsou už vozy včetně předváděcích u prodejců, aby si je mohli zájemci vyzkoušet. V předprodeji za šest měsíců, ještě před možností vozy otestovat, přišlo 130 objednávek, a to především na osobní verze. Firemní zájemci o užitkové verze samozřejmě potřebují víc času pro otestování těchto nekonvenčních vozů. Pro ně se také připravuje nabídka pro přestavby a vestavby. K dispozici už je dílenská varianta a připravují se i sanitka, chladírenská verze a vůz pro hasiče. Jedná se i o policejní verzi pro Prahu, ta ovšem bude na bázi osobního vozu. Možnosti tohoto vozu názorně předvedly speciály vystavené na veletrhu IAA Transportation v Hannoveru.

 

V současné době nemají ID.Buzz Pro a ID.Buzz Cargo ve svých kategoriích srovnatelnou konkurenci s elektrickým pohonem. Základem obou je koncernová platforma pro elektromobily MEB, takže mohou těžit z mnoha předností ve srovnání s užitkovými elektromobily odvozenými z vozů se spalovacími motory, především při využití obestavěného prostoru.

 

Vůz dlouhý 471 cm s rozvorem náprav 299 cm má trakční elektromotor s výkonem 150 kW a maximálním točivým momentem 310 N.m. Motor je uložený vzadu pro pohon zadních kol. Akumulátor s využitelnou kapacitou 77 kWh (celková je 82 kWh) umožňuje dojezd 423 km (pro Cargo 425 km).

 

S oficiálním zahájením prodeje na českém trhu je k dispozici pětimístná osobní verze ID. Buzz s vyšším stupněm výbavy Pro za vstupní cenu 1 593 854 Kč včetně DPH. Užitkovou variantu ID. Buzz Cargo lze objednávat za ceny od 1 236 741 Kč bez DPH. Sériová výbava obou zahrnuje kompletně síťově propojené informační a zábavní systémy, multifunkční volant, světlomety LED, automatickou klimatizaci, tempomat, asistenční, resp. výstražné systémy jako Car2X a asistent pro nouzové brzdění Front Assist, ID. Buzz Pro má v sériové výbavě navíc také asistent pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist.

 

Volkswagen nabízí zajímavé porovnání cen srovnatelných osobních verzí:

ID.Buzz Pro 150 kW - cena 1 593 854 Kč vč. DPH

Multivan eHybrid 160 kW - cena 1 582 275 Kč vč. DPH

Multivan 6.1 Comfortline 150 kW - 1 519 000 Kč vč. DPH

 

Ještě v letošním roce přijde do prodeje nejvýkonnější varianta GTX s elektromotorem o výkonu 250 kW. Připravuje se i varianta 4Motion se dvěma elektromotory s celkovým výkonem systému 220 kW a pohonem všech kol, stejně jako verze s prodlouženým rozvorem o 25 cm a sedmi sedadly. Obě by se měly představit ještě letos v létě. Plánuje se rovněž campingová verze California, která ale přijde až v roce 2025. Volkswagen Užitkové vozy chce do roku 2030 dosáhnout podíl elektricky poháněných vozů nejméně 55 %.